Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi Mariusza Treli, rolnika z programu Gobarto 500. Prowadzona przez niego hodowla trzody chlewnej znajduje się w powiecie Mielec w województwie Podkarpackim.
Inwestycja powstała w ramach programu integracji tuczu, wspierającego odbudowę rynku trzody chlewnej – Gobarto 500. Projekt zakłada partnerskie relacje pomiędzy firmą a rolnikami, w jego ramach następuje podpisanie z rolnikami przystępującymi do programu umowy na 15 lat.
Do dedykowanych gospodarstw rolnych dostarczane są warchlaki o wadze 30 kg, dobre jakościowo i wolne od patogenów. Rolnicy zajmują się stadem przez okres 15 tygodni. W tym czasie zwierzęta są karmione przekazaną przez Gobarto zbilansowaną paszą oraz objęte opieką weterynaryjną. Po tym okresie stado jest odbierane przez Gobarto. Przy odbiorze tuczniki mają wagę 115-125 kg. Następnie przeprowadzane jest bezpośrednie rozliczenie.
Rolnicy zarabiają do 10 tys. miesięcznie w ramach programu Gobarto 500. Budynek inwentarski charakteryzuje się wyposażeniem w najnowsze technologie stosowane w hodowli trzody chlewnej, takie jak: wykonanie w całości z konstrukcji stalowej, opierzonej płytą warstwową o grubości 5 cm. W budynku zastosowano wentylację mechaniczną opartą na 16 kominach wentylacyjnych, sterowanych automatycznie w zależności od temperatury. Karmienie zwierząt odbywa się z wykorzystaniem zamontowanego paszociągu koralikowego oraz tubomat. Cały budynek pokrywa podłoga rusztowa. Budynek liczy 1998 stanowisk tuczowych, w jednym kojcu mieści się ich 40. Powierzchnia jednego stanowiska wynosi 0,88 m2.
Opieka nad stadem zajmuje około 2-3 godzin dziennie. Opiekun stada jest odpowiedzialny za dbałość o kondycję zdrowotną świń oraz jak najlepszą efektywność w osiąganiu wskaźnika FCR (zużycie paszy na 1 kg przyrostu). Pasza jest dostarczana poprzez zautomatyzowany paszociąg oraz tubomat.