„Praktyczne metody ochrony trzody chlewnej przed czynnikami chorobotwórczymi” to tytuł szkolenia, które odbyło się 15.03.2018 r. w Kalsku. Inicjatorami szkolenia były firma Gobarto S.A. w Warszawie i Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Tematy poruszane w trakcie szkolenia dotyczyły bardzo aktualnych problemów związanych z hodowlą świń. O zagadnieniach związanych zarówno z bioasekuracją zewnętrzną jak i wewnętrzną w gospodarstwie mówił Pan Jarosław Ukleja, dyrektor do spraw ferm zarodowych w firmie Gobarto S.A. Uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z praktycznymi oraz różnorodnymi rozwiązaniami stosowanymi na fermach firmy.
O zarządzaniu stadem oraz jego statusie zdrowotnym, a także o metodach ograniczania rozprzestrzeniania się patogenów w stadzie mówił Pan dyrektor ds. rozwoju trzody chlewnej w Spółce Gobarto – Paweł Spyrka. Te niezwykle ciekawe tematy, poparte własnymi doświadczeniami, mogą przyczynić się do zwiększenia wiedzy hodowców w tym zakresie, a także umiejętnego wykorzystania we własnych gospodarstwach. Kolejnym istotnym tematem poruszonym przez tego prelegenta była produkcja trzody wolna od antybiotyków, których stosowanie w gospodarstwie wiążę się z wyższymi kosztami tuczu. W efekcie oznacza to, dla konsumentów, wyższe ceny wieprzowiny. Producenci natomiast mogą zadać sobie pytanie czy będą usatysfakcjonowani przychodami z produkcji mniej intensywnej, a bardziej ekstensywnej.
Nawiązując do powyższych zagadnień lekarz weterynarii obsługujący fermę trzody chlewnej w Bieganowie Pan Robert Bogusz (wieloletni praktyk) omówił zagadnienia dotyczące zwiększania statusu zdrowotnego metodami żywieniowymi. Przedstawił słuchaczom substancje mogące wpływać na poprawę stanu immunologicznego oraz ich wpływu na produkcyjność zwierząt. Wszystkie te zagadnienia poparł własnymi doświadczeniami z produkcji trzody chlewnej.